Android M GüncellemesiAndroid M Güncellemesi

Sen Yeter Ki Gül Kardeşim

Yaşantımızın parçalı bulutları arasında kaybettiğimiz mutlulukların, yerini naylon ihtiyaçlara bıraktığı dönemlerden geçtiğimiz (malesef) doğrudur. Bu sürecin, aklımızda yarattığı kuşku (ve merak) oldukça önemli bir dereceye sahip. Hal böyle olunca, küçüklüğümüzün altın bilezik arayışları bir anda değişiyor. Çoğu zaman yorgun bir bedene tıkılıyor, yanlış yoldan giderken arıyoruz doğruyu. Gelişimin ve değişimin, olmazsa olmaz detayları arasında galiba büyük bir madde var. Çalışmak, çalışmak, çalışmak…

 

Değişmeyen Tek Şey Değişim Midir?

Değişmeyen tek şey değişim midir? Bu konu hakkında uzun uzunadıya bir çalışma sağlanabilir. Lakin bilinen şudur ki, ben ve benim yaptığım işler ile iştigal eden arkadaşların, en önemli merakı (ve meramı), değişimin izinde kaybolmamak biraz. Bu yüzden güncellenen belleklerimiz, bir anda harici olan mobil cihazlara bağlanıyor. Bugün denk geldiğim bir araştırmada gördüğüm çalışmalara göre, Google son dönemlerin en istatistik destekli bilgisini yayımlıyor ve kullanıcılarının güvenliklerini (akıllı mobil cihazlar) bizzat sağlamaya çalışıyor (nihayet). Bu durumda (gazeteci sıfatımla) incelediğim kadarı ile, Android, önceki eksikliklerini galiba ciddi bir düzeltme ile revize etmeyi planlıyor (rivayet değil). Bu durumda karşımıza çıkan Android M  işletim sistemi, bir akıllı telefonda olması gereken tüm yenilikleri içeriyor diyebilirim. Her ne kadar daha kullanmadıysam ve inceleme fırsatı bulmadıysam da (incelenince de pek değişen bir şey olmuyor ya), bireylerin bu aşamada incelediği her yeniliği anlatmak istiyorum.

 

Yaşadığımız Güne Dair, Anılar Bizi Biz Yapan

Anıların, herkes için önemli bir yeri vardır, malum. Google, belki de belleklerin en unutulmaz kitlesini yaratıyor. Yıllar sonra, internetten silinmesini istediğimiz onlarca bilgi (kişisel) olacak. Bunlar için özel davalar açılmaya başlandı bile (Fransa ve Londra üzerinde örnekleri var). İnternetten unutma hakkı talep edebilmek adına, dava açabiliyor ve geçmişinize dair internetten silinmeyen her şeyi bir anda kaybedebiliyorsunuz (cv hazırlayıp işletmelere sunan arkadaşlar, internetten adlarına yapılacak takipleri düşünebilir mesela). Son dönemde bu durumda pek çok açıktan söz edilir oldu. Özellikle Google, Android işletim sistemi ile belki de akıllardaki o sorulara çözüm (yardım ve yataklık diyelim hadi) üretme peşinde dersek, ne olur?

 

Modern Dinleme Cihazı, Akıllı Telefonlar!

Günde pek çok kişi ile konuşma yapıyorum. Bunların çoğu işlerimle ilgili oluyor. Kurumsal konuşmalardan, kişisel konuşmalara varıncaya kadar yoğun bir karmaşa. Hal böyle olunca meşhur kripto deneyimini tartışmadan da edemiyorum kendimle işi bilenler arasında. Andorid, yeni tanıttığı güncel işletim sistemi olan Android M işletim sisteminde biraz da bunlardan bahsediyor aslında. Güvenlik açıklarına dair, tüm detayları kapatacağını vaat etse de, teknolojinin pek güvenli hali yoktur (aslında güvenli internet yoktur, bilinçli tüketici vardır diyebiliriz).

Ceplerimizdeki Dünya 

Ceplerimizdeki dünyanın değerine, maddi olarak değil, maneviyat ile dokunmanın önemi gittikçe artıyor (gözümde). Çünkü modern zamanın ihtiyaçları, tamamen yapay pompalamalar üzerine kurulu (akıllı telefonlar, gelişmiş sistemler ve benzeri). Asıl mutluluğun, ihtiyaçlara çözüm üretmekten ziyade, manevi tatmin olduğunu unutmamak gerekiyor. Hayatı daha güvenli ve daha bilinçli bir şekilde yaşayabilmemiz adına atılan adımların içinde yer alabileceğine inandığım bir geliştirme olan Android M güncellemesi, umarım bunca merak arasında kendine has bir yöntem belirleyebilir. Güncelleme çıktığında detaylı bir inceleme yapmak istiyorum (merakla).

 

Sen yeter ki gül kardeşim.  Teknoloji bizi daha da iyi edecek. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir