İnsanda Umut Olacak Arkadaş

İnsanda umut olacak arkadaş. İnsan, yaşayacak. Umut olacak. İnanacak. Merak edecek. Anlayacak. Anlamaya çalışacak.

Malum yoğun bir gündem yaşıyoruz. Tek tek detay vermeme gerek yok. Hayatın içinde olan bir şekilde biliyor mevzu bahis konuları. Ama uzun süredir content üretmediğim blogum için bir boşluk yakaladım ve umuda dair birkaç şey anlatmak istiyorum.

Anlamaya Çalışmayı Anlamaya Çalış

Malum devir, üretim devri. Sosyal olmayı en etkili kılan şey dijital bir mecra değil. Onlarca mecra var. Bu mecralar içinde detaylı ve bir o kadar da estetik yönüyle dikkat çeken bir site var. Youtube.

Artık günümüzde herkes içerik üreticisi. Herkes bir veri. Herkes bir üretici. İşte onlardan birisi de Gülnur KARAKUZU. 11 yaşında ve sosyal medyayı ilgisi ile dolduruyor. Kendisi bilime meraklı olan bir kardeşimiz. İçerik üretiyor, kanalına ekliyor. Lakin gelin görün ki, her dönemin olmazsa olmaz olan lümpen boşboğazlar, çocuklar, gençler ve pek çok kişi, bu kardeşimizi karalamaya başlıyor. Görünüşü ile dalga geçiyor ve kardeşimizi küstürüyor. Sonra bütün videolarını siliyor. Bir şekilde sosyal medyadan, sözlüklerden birleştik ve kardeşimize ulaşıp mutlu olmasını sağladık sosyal medya halkı olarak.

 

Kendisinin instagram hesabı; https://www.instagram.com/glnr_krkz/

Youtube kanalı: https://t.co/1Rm7MPEqAt

 

Şimdi bunu niye anlatıyorum?  Çünkü yeni bir umut yenilgisi görmek istemiyorum. Umutların yıkılması, umutların söndürülmesi, hem de ‘söz konusu kişinin içindeki fırtınayı hiç bilmeden’ yapanlar tarafından söndürülmesi kadar gaddarca bir şey yok.

 

Hayatın Her Alanında Hasbelkader Yaşamlar Var

İş dünyasında, sanat dünyasında ve yaşam dünyasında, insanların umutları ile oynayan bir kitle var. Biz bunlara ‘lümpen boşboğaz’ diyoruz ve mümkün mertebe ‘ciddiye alınmaması’ gerektiğini savunuyoruz. Özellikle insanı eleştirerek (verimli ya da yapıcı değil bakınız) her şeyden soğutan insanlar, ön yargılı insanlardan kesinlikle uzak duruyoruz. Görüp karşılaştığımız yerde yok say tuşuna basıyoruz. Peki nasıl kurtulacağız bu bireylerden? Yerine göre egosu sakalından akan insanlar olarak karşımıza çıkıyorlar, yerine göre klavyenin başında dünyayı kurtararak. Hiç bir konu için kimseye ihtiyacımız olmadığını bilerek, kendimizi ancak kendimiz yetiştirerek başa çıkacağız bu bireylerle.

Torpille bir yerlere gelmiş olabilirler,

Hiç bir şey yapmayıp, yapanları eleştiriyor olabilirler (yıkıcı eleştiri),

İnsanların hayalleri ile oynamayı kendilerine sorumluluk haline getirmiş olabilirler,

Bu insanlar her devirde olan insanlar.

Bizim yapmamız gereken, sanırım daha fazla çalışmak. Aşağılık komplekslerden kurtulmanın en güzel yolu, yok say tuşudur, demedi demeyin.

Tavsiyeler güzeldir. Mühim olanları kullanalım. Ama tavsiyeye kulak asmayıp kendimizin çabalaması da en güzel öğrenme şeklidir.

Gurur duyacağımız şeyler, kendi öz irademiz ile başaracağımız şeyler olmalı. Zira bu her devirde var olan umut tüccarları, umut kırmak için programlanmış insanlardır. Bu kişileri kendi hallerine bırakacağız ki, kendi kendilerine yok olup gidecekler.

Kendimizi birilerine yaranmak zorunda hissetmeyeceğiz. Çünkü bu yükselmenin değil, bizzat alçalmanın yarışıdır. Emin olun. Hepimiz tek başımıza kafiyiz ve tamız. Umut kırıcılar bunu bize unutturmak için ellerinden geleni yapacaklar. Kendimizi akıntıya bırakmayacağız. Kazanmalarına izin vermeyeceğiz. Sektörü ne olursa olsun, birilerine yaranmanın çabasını gördüğünüz anda, kendimizi toparlayacağız. Dikkat edeceğiz.

Riyakarlık maalesef ki çağımızın en büyük hastalıklarından biri. Hatta bunun genlerimizde yazılı olduğunu dahi düşünüyorum. Bazı insanlar, bu hastalığı bilinçli olarak yeniyor yalnızca.

En büyük sorunumuz ise, insanın turnusolu olan para. Hem azı, hem de çoğu gerçek yüzleri ortaya çıkarırken, umutlarımızı koruyacağız. İdeallerimiz için çaba sarf edeceğiz. Planlara gömülmeyeceğiz. Biz planlar yaparken geçip giden şeyin hayat olduğunu söyleyen yazarlar ne kadar da haklı oysa…

Hayat bir inat, bir nefes tutma yarışı. Mesele resimlerimizin para etmemesi değil. Mesele tek resim bile satamadığımız halde inadımızı koruyabilmek. Van Gogh sefalet içinde ölmüştü, şuan durum nedir?

Kimsenin, yarım kalan hikayemizi tamamlamasına, bitirmesine izin vermeyeceğiz. Gülümseyeceğiz. Zor, bazen çok zor. Ama bunu başarmaya başladığımız an, kendimizi tanımaya başladığımızın en büyük örneğini göreceğiz. En büyük hata kendimizi keşfetmeyişimiz. Bu zaman alacak. Ama başaracağız.

 

İnsanda umut olacak arkadaş… Umut kırıcılara fırsat vermeyeceğiz. İnancımıza, hayalimize, ideallerimize sahip çıkacağız. Nerede olursak olalım…

2 comments

  1. Ali Oky

    Umut güzeli arayanın enerjisidir.. Umudu olmayan yeri de sayar.. Çok güzel bir yazı.. Kalemine sağlık ….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir