Bir sonraki sevgiliniz robot olabilir! (bitcoin ve aşk)

 

Bir sonraki sevgilinizin robot olmasını ister miydiniz? Ya da bir robot ile sevgili olmak. Peki evlenmeyi düşünür müydünüz? En azından düşünür müydünüz?

Çok değil, yakın bir gelecekte, insanların pek çok işlevini yerine getiren, duygusal olarak dahi düşünebilme yeteneğine sahip olan robotlarla karşılaşmaya başlıycaz. Hatta başladık bile.

 

Aile baskısından dolayı dayanamayıp evlenme kararı alan, lakin uygun bir eş adayı bulamadığı için, kendi eşini kendi çizen ve üreten Zheng Jiaja, öncelikle 2 aylık bir flört dönemi yaşamış. Sonra da arkadaşlarının da katıldığı mütevazı bir düğün ile evlenmişler. Hatta resmi makamlar, bütün prosedürlerin olmasını istediği için, çin düğünlerinde geçerli ve gerekli olan bütün kurallar uygulanmış sırayla.

 

Buna ek olarak aşık olduğu robotuyla evlenmek isteyenler de var. Twitter üzerinde son zamanlarda gördüğümüz Lilly İNmovator hesabını kullanan bir kadın, yasaların izin vermesi halinde aşık olduğu robot ile evlenmek istediğini söylüyor. Hatta roboseksüel denilen kavramın oluşmasında da kendisinin bir öncü olacağını iddia ediyor. Bir teorisine göre yakın gelecekte (hem de çok yakın) insan ve robot aşklarının yaşanacağını, kendisinin ise bu aşkların ilk insanlarından olacağını söylüyor. Hatta gelecek nesle anlatılacak bir hikayenin başlangıcı olarak görüyor kendini.

 

Düşünsenize. Bugün bize garip gelse de, 50 ya da 100 yıla kalmadan yapay zekanın sardığı bedenler, insanlardan pek de ayırt edilemeyecek hale gelebilir. Ayırt edilmesi zor olan bi fiziksel görüntü ve düşünce yapısı ile (ki yapay zekanın gözlemleri doğrultusunda kendini geliştirdiğini de düşünürsek) bu durum oldukça olağanlaşabilir. İşte o gün geldiğinde, az önce söylediğim Fransız Lily, tarihin ilk roboseksüeli olarak anılabilir, evet.

 

İnsan ve robot farkının, aslında bize aman aman uzak bir yanı yok. Düşünsenize, yapay zeka dediğimiz şey hayatımızın pek çok alanında olmaya başladı ve buna çok çabuk uyum sağlıyoruz.

 

Teknoloji ile ilgili insanlar kendini zorluyor. Kafa nakli mesela, bu konuda oldukça ilgi çekici bir konu ve bu işlem birkaç yıla kadar yapılacak. Hatta dün yayınlanan bir habere göre, solucan beyniyle çalışan bir lego yapılmış. Bilim insanları yapay zeka üzerinde şu sıralar oldukça yoğun çalışıyor. Bir kıl kurdunun nöron bağlantıları, tekerlekli bir legoya aktarılmış. Ardından bir deney yapılmış ve deneyin sonucunda lego, kıl kurdu gibi düşünmeye başlamış. Bu da dijital ortamlarda ölümsüzlük mü sorusunu çıkarıyor karşımıza? Düşünsenize, bugün bir böceğin genlerini ve nöronlarını oyuncağa aktaran bilimciler, yarın kim bilir neyi aktarmazlar?

 

Tamam, konudan uzaklaşmayalım. Robot sevgili diyorduk. Duygusal boşluklarımız, duygusal savaşlarımız ve iki birey arasında olan iletişim savaşları, kendini artık kalite olarak büyütmeye başladı günümüzde. Özellikle de beklentilerin arttığı ve seçiliğin ön plana çıkarıldığı toplumlarda, gerek sevgili seçimi, gerek hayat arkadaşı seçimi, belirli kıstaslara göre filtrelenmeye başladı aslında. Bu da insanların ‘zihninde’ yeni ‘insanlar’ oluşturdu, ya da oluşturuyor. Nasıl ki siparişe göre bebek tasarımı konuşuluyor ise, siparişe göre sevgili oluşturma dönemine çok mu uzağız sanıyoruz? Bence değil. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bana yorum olarak iletirseniz çok mutlu olurum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir