Rahat kedi

Benlik Haftası (23 Şubat – 1 Mart)

Hayatımız çoğu zaman içinde kendimizi kaybettiğimiz bir girdap oluyor. Günlerin her an daha hızlı aktığı, her an daha sadelik arayışı içinde olduğumuz vakitler, kendimizi de aradığımız oluyor. Bu durum, çoğu zaman yaşadıklarımızdan ders almamayı (kimi zaman tecrübe sorunsalı dediğimiz şey) ve kendimizi silkmemeyi bir neden yapıyor. Sürekli geçen günler, anlar, saatler, dakikalar ve birbirini kovalayan hayatlar. Hepsi ayrı bir dünya, ayrı bir ruh savaşı içinde. Ben ise artık, yinelenen arayışlarımı biraz daha reel ve resmiyete (dijital) dökmeye karar verdim. Not defterimin halka açık olan kısmını üretmek adına, blogum üzerinde her hafta yeni bir özet çıkaracağım. Bu fikri Mehmet ağabeyimizin bir seminerinde duydum ve biraz daha duygu katarak (nasıl yani?) anlatmaya başlamayı düşündüm. Her hafta gözümün önüne gelen, ilginç bulduğum, insanların bilmesini istediğim ve paylaşabileceğim pek çok bilgiye ulaşıyorum. İşim gereği hem sanatsal, hem de iş dünyasına dair pek çok ortama girip çıkıyorum, provalara dahil oluyorum ve günde kesinlikle en az 1,5 saat okuma yapıyorum (dergi, blog, köşe ve kitap karması). Bu kadar şeyin içinde öğrendiğim, anlatmak istediğim ve kayda değer gördüğüm pek çok şeyi blogumda paylaşarak hem kendime bir arşiv oluşturmuş olacağım, hem de insanlara bir nebze fikir oluşturabilecek detaylar sunacağım. Fikirden süzülen intibalar detayı buradan geliyor işte. 🙂 Pek çok konu için (ilgim dahilinde olan) ayrı ayrı site üzerinde kategoriler açtım. Konu bazlı yazı yazdığım zamanlar, kategoriler çerçevesinde inceleme yapacağım. Onun dışında bu tip karma konularda genel ve benlik haftası kategorisinde oluşturacağım içerikleri. Hazır mıyız? Haydi başlayalım.

 

 • Sinema ve dizi dünyası ne garip değil mi? Yeni bir ulusal yayım ve kanal içeriği çıktıktan sonra bunu dijital ortama artırma fikri, fazla uzun sürmüyor. Hayatımızın dijitalleşmesine pek çok yerden katkı gelse de, bu bazen bizi bile yorabiliyor. Önemli olan, bunu düzene sokmak ve izleyip dinleyeceğimiz şeyleri iyi organize etmek. Bu konuda etkin bir çalışma yapılmış. Bunun ismini de dizi ayrıştırıcısı koymuşlar. Dizi izleyenlerin (özellikle yabancı) aradığı pek çok çözümü ve katalog bilgisini bulabileceği bu sistemler sayesinde izlenen her şeyi ayrı ayrı kategorize edip zamanımızı verimli kullanmanın formülünü bulmaya çalışmışlar. Merakla takipteyiz.
 • İnternet dünyasında pek çok ücretli ve ücretsiz içerik var. Bunlara bu kadar kolay erişebilmek çok sorun yaratıyor. Bu yüzden, hayatıma uzun zaman önce aldığım bir kararı revize ederek sürdürmekten keyif aldığımı bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Dinleyemeyeceğimiz kadar müzik arşivlerine, okuyamayacağımız kadar elektronik kitaplara (e kitap formuna ayrı değineceğim), izleyemeyeceğimiz kadar filme sahibiz. Bunların hepsi, internet yüzünden. Hayatımızın bu kadar yoğun olması iyi bir şey değil. Aksine çok sorun yaratan bir süreç. Bu yüzden sadece ihtiyacım olan, tüketeceğim şeyleri (veri, ürün, hizmet ve benzeri) hayatıma sokma prensibini benimsemeye başladığım an bu haftadır. Size de tavsiye ederim. Farklılık, iyidir.
 • Takvim oluşturmakla ilgili sorunlarınız var mı? Google tüm platformlar üzerinde (android, ios, windows) entegre olarak çalışabileceğiniz bir ajanda yeniliğini tanıttı. Zaten var olan bu hizmetin daha detaylı bir bağlantı incelemesini isterseniz, onu da düşünen var. 
 • İnsanların sosyal hayat olarak addettiği pek çok şeyin, aslında işlemlerin hızı olarak düşünüldüğü bir dönem içinde, teknoloji ve sağlık dengesinin, pratiklik ve hız ivmesine katkısı nedir dersiniz? Stockholm‘de bir metro istasyonunda kurulan bu ufak düzenek insanların ortalama olarak %66’sını yürüyen merdivenlerden vazgeçirmeyi başarmış. Biz de başarabilir miyiz?
 • Araştırma yapmayı ansiklopediler ile öğrendik belki ama Google arama robotu, bu işlemi daha çözüm odaklı bir şekilde yapmaya başladığı günden bu yana, bilgiye erişme ve nitelikli çözümlere ulaşma işlemi biraz daha hızlandı diyebiliriz. Tabi bu tamamen olumlu bir işlem olmadı ama dijital dünyanın bilgi ile olan dengesi, kimi zaman yüzeysel kalıyor. Kullanım ile ilgili eksiklerimiz ve asıl amacın bilgiye ulaşmak olmayışı, insanların aradığı şeyler üzerinde kafa yormayıp, yüzeysel bir tarama yapmasını sağlıyor. Kendini günden güne geliştiren Google, yeni bir yapay zeka çalışması tamamladı ve bunu kamuoyu ile paylaştı. Şuan demo olarak üzerinde çalışılan bu çalışmada, Google mühendisleri yapay zeka ile nitelikli ve erişilebilir bilgiye ulaşım konusunda daha profesyonel bir yapı sağlayacak. Özellikle günümüzde her şeyi maddi bir kazanca bağlayan internet sitelerinin (yarısından fazlası) karmaşık ve tabiri caiz ise birbirinin kopyası bir hal alması, bu yeni yapay zeka tarafından çözümlenmiş olacak. Yapay zekanın ismi, otomatik öğrenme. İşlem şu şekilde işliyor;
  Google arama motoru, internet üzerinde yapılan (dünya çapında) pek çok aramayı kaydeden bir yapıya sahip ve sürekli yapay zekalar ve analitik yapılar ile geliştirilen mantıksal veriden oluşuyor. Bu yapay zeka sayesinde, her bir aramanın tam olarak doğru sonucunu öğrenecek ve kişiye o şekilde bir sonuç sunacak. Mesela kedi kelimesini aradınız diyelim. Google üzerinde sık sık kedi yazılarak arama yapılıyor ve sonuçlar genellikle insanların ve resmi sitelerin sunduğu kadar çıkıyor diyelim. Bu zeka işlevi sayesinde, Google her aramadan sonra otomatik araştıracak ve kediler ile ilgili milyonlarca video izleyecek, yazı okuyacak ve buna benzer her detayı hazırlayacak. Böylece ne oluşacak? %100 doğru ve etkili bilgi, sonuçlar. Bunun tanıtımını 50 farklı oyunda (retro) deneyerek yapan Google, robotun oyunda hata yaptıkça kendini geliştirdiğini anlatıyor. Sistem de tam olarak bu. Buyurunuz;

 • Kediler, hayatımızın her yerinde var. Çoğu zaman ilgisiz tavırları ile onları anarız ve bu onların pek de umurlarında olmaz. Durum böyle olunca, keyfini bilen kedi ayrımı ortaya çıkıyor. Bununla ilgili oldukça hoşuma giden bir blog takibinden sonra ilgimi çeken görseli sizinle paylaşmak istiyorum.
  Rahat kedi

  Rahatlık Kedi – ( Yakışmıyor mu sizce de?)

   

 • 3D yazıcıları nasıl bilirsiniz? Başta bizlere sadece yapay organ yapımı haberleri ile tanıtılan bu ürünlerin, son dönemde pek çok alanda kullanıldığını söyleyebiliriz. 3 boyutlu yazıcı, gerek hacmi, gerek yapısı ile başlı başına bir cihaz ama ya bunun kalemi? 3 boyutlu kalemler daha ayrı, daha ekstrem bir tablo çıkarıyor karşımıza. İlgililerin işine yarayacak gibi görünüyor.  Bu ürünle neler yapılabileceği konusunda yaratılan hayal gücü ise, bir hayli ilginç. Bu konuya kendince bir anlatım sağlayan Peter Dilworth, çılgın bir video sunumu yapmış. Meraklısı için buyurunuz.
 • Haftamızın belki de en acıklı haberini, sanatın ve tiyatroya dair duyguların yaşandığı özveri günlerinin birinde aldık. Tiyatronun gözünde parlayan bir ruh hali olan usta tiyatrocu büyüğümüz Aytaç Yörükaslan‘ı kaybettik. Belki de hayat, bizi bıraktıklarımız ile sınıyor. Ruhu huzurla, mekanı cennetle olsun.

Her hafta sonu, pazar günü sabahına yetişecek şekilde bu tarz bir derleme hazırlamayı düşünüyorum. Mümkün mertebe özet hali ile geçirdim bu yazıyı. İlgili arkadaşlarımızın fikirleri ve görüşleri de önemlidir. Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz ile destekleyebilirsiniz, beklerim. Farklı arkadaşlarımızın duymasını istediğiniz detaylar var ise, aşağıdaki paylaş tuşlarını (share) kullanabilirsiniz. Gözümden kaçan şeyler için şimdiden sürçilisanım affola. Haftaya tekrar yeni deneyim, gözlem ve araştırmalar ile görüşelim. Bunun dışında yeni eklenen (hafta içinde de kategori bazlı paylaşım yapıyorum) yazıların otomatik olarak mail adresinize ulaşması için burada yer alan kutucuğa mail adresinizi girebilirsiniz. Ayrıca gözümden kaçmış olan ve ilginizi çeken gelişmeleri yorumlarınızda da beklerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir