Ankara Metrosu

Ankara ve Metro Sistemi

Günden güne gelişen, değişen ve yenilendiğine inandığımız bir sistem üzerinde, insanlara oldukça güzel bir şekilde hizmet sunduklarını söyleyen yerel yönetimin, metro konusunda (başka konular da vardır elbet) başkent üzerinde neden bu tarz bir bekleyiş yarattıklarını çözmüş değilim. Hele manzaralardan ve görüntülerden gördüğüm kadarıyla, insanların bilinçli olarak bekletilmesi hoş bir duygu gibi geliyor galiba birilerine diye düşündüğüm de oldu zaman zaman. Sürekli değişen, kendini geliştiren ve her zaman farklı bir çalışmayı ön plana çıkaracak olan belediye çalışanları (ki kendilerinden bekliyorum), her zaman daha iyisini yapmak adına emek veriyorken, ne oldu da bazı bazı bu denli yorulmaya başladılar ya da insanların mağduriyeti söz konusu oldu. Hele ki aradığımız şeyin cevabı bizzat içimizde gizliyse.

Ankara Metro Saatleri

Sabah 06.00 ve akşamları ortalama saat 22.00 sularına kadar aktif çalışan Ankara metro alt yapısı, insanların acil işlerini acil olarak halletmesini sağlıyor (ya da neden oluşturuyor?). Bu yüzden çoğu zaman, birikme ve yığıntı söz konusu. Ben her ne kadar haftada sadece birkaç gün kullanıyor olsam da, başkent için en ideal ulaşım araçlarından birisinin raylı sistem olduğunu düşünüyorum ve metro alt yapısı konusunda biraz daha çalışmanın yapılması gerektiğine inanıyorum. Hem böylelikle daha etkili bir çalışma sistemi oluşacak, hem de insanlar ne aradığı konusunda daha temel bir çözüme doymuş olacak. Umarım yakın zaman içinde buna bir çare bulunur ve ben de tekrar yapılan yeni çalışmalar ile ilgili gözüme çarpan pozitif detayları yazarım (bunu çok isterim).  Bugün seminer sonrası geçtiğim tiyatro çalışmalarımızın dönüş yolunda gördüğüm metro sırası manzarası, hayli ilgi çekiciydi doğrusu (ciddi anlamda!).

Ankara Metrosu

Ankara Metrosu – (Fotoğrafın üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz)

Oysa bu şehre yürümek daha çok yakışıyor. Günlerden bir vakit, Ankara’yı seversem (ki bunu çok isterim) emin olun ki insanlarının ve şehrin dokusunun (itiraf edelim, benim için anlam ifade eden bir ruhu var) bu derece beni mutlu etmesinden dolayı olacaktır bu. Tabi bir de sakinliği (bölgesel bazda değişken) beni mutlu eden etkenlerden birisi ama şu sıralar konumuz o değil. Memleketimin hallerinde pek çok şey yaşanıyor, yaşanmakta. Bizler insanımızın daha sevinçli, daha güvenli, daha huzurlu ve her şeye rağmen (biliyorum, zor gibi) yaşamından mutlu olabilmesi için elimizden ne gelirse yapmamız gerekiyor değil mi? Güzide toplumumuzun kafasının dönem dönem karışması (pek çok etken) olağan olsa da, bir katre mutluluğu çok görmemiz gerekiyor (galiba!).

Ankara Kızılay

Ankara Kızılay –  (fotoğrafın üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz)

 

 

 

Yazımı destekleyecek türden bilgilerinizi, fikirlerinizi ve söylemek istediklerinizi yorum aracılığıyla iletirseniz sevinirim. Böylelikle hem katkı sağlamış, hem de fikren özgür kalmış oluruz. Görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir